> Soukromoprávní

Soukromoprávní

V textu je uvedeno …civilní (soukromě právní) sféra. Píše se to skutečně zvlášť? Přemýšlím, jestli to není soukromé právo, pak bych psala dohromady: soukroměprávní. Ale v této oblasti se nevyznám a nikde jsem to nedohledala. 

Pojem soukromé právo existuje a běžně se užívá. Je definováno v občanském zákoníku (zákon 89/2012 Sb.), existuje i periodikum s tímto názvem. Uplatňuje se v právních textech, doklady užití najdeme jak v Českém národním korpusu, tak na internetu.  

Složky pojmenování jsou v podřadném vztahu – jedna složka (soukromé) rozvíjí druhou (právo). Proto odvozené složené přídavné jméno píšeme dohromady. První část adjektiva však v tomto případě není zakončena na ě, ale na o, vžitá podoba je soukromoprávní. Stejným způsobem jsou odvozeny např. výrazy veřejnoprávní (veřejné právo) či občanskoprávní (občanské právo). Složené přídavné jméno soukromoprávní bývá užíváno ve spojitosti s výrazy vztah, subjekt, spor, smlouva, úprava, sféra, charakter, žaloba. Výrazně frekventovanější adjektivum veřejnoprávní se nejčastěji pojí s výrazy televize, médium, rozhlas. Zápis soukroměprávní se v praxi objevuje rovněž, ale velmi zřídka. Doklady z korpusu SYN v12 ukazují jednoznačnou převahu podoby soukromoprávní, poměr je 3185 : 32. Pravopis výrazu je možné ověřit v Internetové jazykové příručce, slovo v této podobě zachycuje už Slovník spisovného jazyka českého z 60. let 20. stol.