Oddělení vědeckých informací
Kontakty:
Valentinská 1
116 46 Praha 1
Bibliografie
E-mail: bibliografie at ujc.cas.cz
Tel.: +420 225 391 464, +420 224 818 182
Knihovna
E-mail: knihovna at ujc.cas.cz
Tel.: +420 225 391 462, +420 225 391 463
Čím se v oddělení zabýváme:
Knihovna
Knihovna Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., se specializuje na lingvistickou a bohemistickou literaturu, výběrově obsahuje také publikace z příbuzných oborů (z literární vědy, historie apod.) a je budována od 50. let 20. století. Ve svém fondu má knihovna cca 57 tisíc svazků a 140 titulů aktuálně odebíraných domácích i zahraničních časopisů; roční přírůstek činí zhruba 300 titulů. Katalog knih se od roku 1995 zpracovává elektronicky (zpočátku v programu ISIS, nyní Aleph) a je součástí souborného katalogu knihoven ústavů Akademie věd , katalog periodik je součástí databáze Národní knihovny SKCP.
Knihovní fondy dialektologického (cca 11 tisíc svazků) a etymologického (cca 15 tisíc svazků) oddělení v Brně, organizačně spadající pod knihovnu Ústavu pro jazyk český, jsou zpracovávány samostatně a jejich elektronické katalogy jsou rovněž zpřístupněny v souborném katalogu.
Knihovna slouží nejen pracovníkům akademických ústavů a studentům, ale i veřejnosti (výpůjčky prezenční i absenční, rešeršní služby).
Bibliografie
Úsek bibliografie analyticky zpracovává českou lingvistickou a zahraniční bohemistickou produkci (od roku 1992 elektronicky v databázi BCL). Všechny záznamy jsou opatřovány třídníky speciálního desetinného třídění a klíčovými slovy, většina záznamů obsahuje anotaci. Roční přírůstek činí asi 4 500 záznamů. V databázi lze snadno vyhledávat podle různých hledisek, na požádání se z ní poskytují rešeršní služby (dotazy přijímáme telefonicky nebo e-mailem).
Přístup do bibliografické databáze: Bibliografie české lingvistiky (1991–)
Většina vydaných bibliografických ročenek je zpřístupněna ve formátu pdf (1945–1963, 1973–1992, 1995–2001): BČL-pdf (postupně doplňováno).
Vnitřním potřebám ústavu slouží databáze ASEP (automatizovaný systém evidence publikací), která se zpracovává od roku 1993 a je přístupná na internetových stránkách Knihovny Akademie věd ČR.
Úsek bibliografie vydává ročenku Bibliografie české lingvistiky, ročenku Bibliografie české onomastiky a příležitostné tematické nebo personální bibliografie. Přispívá také do mezinárodních lingvistických bibliografií (Bibliographie linguistique – Linguistic bibliography, Brill, Leiden; Bibliografia Językoznawstwa Slawistycznego, Polska Akademia Nauk, Instytut Slawistyki, Warszawa; The Year's Work in Modern Language Studies, Modern Humanities Research Association, London; MLA International Bibliography, Modern Language Association of America, New York) a do databáze Slavistik-Portal při Staatsbibliothek zu Berlin.
Na čem pracujeme:
Bibliografie
Bibliografie analyticky zpracovává odbornou českou lingvistickou a zahraniční bohemistickou produkci. Od roku 1991 jsou bibliografické záznamy přístupné v databázi Bibliografie české lingvistiky (BČL).
V letech 1955–2009 vycházely ročenky Bibliografie české lingvistiky. Všechny jsou dostupné v tištěné podobě a některé jsou zpřístupněny ve formátu pdf.
V bibliografii se dále připravují a vydávají personální bibliografie a ročenka Bibliografie české onomastiky.
Přispívá také do mezinárodních lingvistických bibliografií (například Linguistic Bibliography – Bibliographie linguistique, Brill, Leiden; Bibliografia Językoznawstwa Slawistycznego, Polska Akademia Nauk, Instytut Slawistyki, Warszawa) a do databáze Slavistik-Portal při Staatsbibliothek zu Berlin.
Naše úkoly:
- odborné zpracování knižní bohemistické lingvistické produkce a analytické zpracování článků z lingvistických časopisů, monografií a sborníků do elektronické databáze
- příprava a vydávání tematických bibliografií
- přispívání do zahraničních lingvistických bibliografií
- zpracování a kontrola jmenných autorit a slovníku klíčových slov
- rešeršní a poradenské služby
Knihovna
Knihovna se specializuje na odbornou lingvistickou a bohemistickou literaturu. Výpůjční a rešeršní služby poskytuje pracovníkům akademických ústavů, studentům a veřejnosti.
Je budována od 50. let 20. století a ve svém fondu má přibližně 85 tisíc svazků a 850 domácích a zahraničních časopisů (170 titulů je aktuálně odebíráno). Katalog knih je součástí souborného katalogu knihoven ústavů Akademie věd, katalog periodik je součástí databáze Národní knihovny SKCP.
Pod oddělení vědeckých informací organizačně spadají také knihovní fondy dialektologického a etymologického oddělení v Brně. Jsou zpracovávány samostatně a jejich elektronické katalogy jsou dostupné v souborném katalogu knihoven ústavů Akademie věd.
Naše úkoly:
- doplňování, zpracování a ochrana fondů
- výpůjční, rešeršní a reprografické služby, MVS, MMVS
Sbírky a materiály:
Bibliografické ročenky z let 1945–1992 a 1995–2001 ke stažení v pdf.
Pracovníci:
Mgr. Olga Kubešová Pensdorfová (vedoucí oddělení, bibliografie)
vedoucí
Mgr. Květa Holmanová (knihovna)
Mgr. Eva Hrachová (bibliografie, knihovna)
Bc. Kateřina Kružíková (bibliografie)
Mgr. Alena Nejedlá (bibliografie)
PhDr. Jana Papcunová (bibliografie)
Mgr. Marianna Smlsalová (bibliografie, dočasně nepřítomna)