Píše se Československý stát, nebo československý stát?
V r. 1960 byl tento název změněn na podobu Československá socialistická republika. Od r. 1969, kdy bylo uzákoněno federativní uspořádání, se začaly užívat ještě názvy Česká socialistická republika a Slovenská socialistická republika.
Po r. 1989 se o nový název republiky vedly spory. Nakonec byl přijat název Česká a Slovenská Federativní republika. Tento způsob psaní byl v rozporu s tehdejšími (i dnešními) zásadami psaní velkých písmen. Náležitá pravopisná podoba by byla Česká a slovenská federativní republika. Tu však odmítali Slováci a vyžadovali zápis Česká a Slovenská federativní republika. Jeho nevýhodou je, že může vzbuzovat dojem, že jde o republiky dvě, a proto byla zcela záměrně zavedena podoba, v níž se všechny výrazy, vyjma spojky a, píšou s velkými písmeny a kterou i Slováci akceptovali. Je třeba zdůraznit, že tento způsob psaní se týká výlučně tohoto názvu.
Z krátkého přehledu o vývoji názvu naší republiky od jejího vzniku do r. 1992 je zřejmé, že spojení československý stát nebylo nikdy oficiálním názvem, a proto je namístě psát u přídavného jména československý malé písmeno.
is