> Vyšla Naše řeč 1/2021

Vyšla Naše řeč 1/2021

Vyšla Naše řeč 1/2021 První letošní Naše řeč přináší kromě jedné recenze a jedné drobnosti především nový formát – diskusi o otevřeném sdílení lingvistických dat. Otevírá ji úvodní text Václava Cvrčka a Jana Chromého a na něj reaguje jedenáct příspěvků od jednotlivých autorů i týmů z šesti českých pracovišť, od souhlasných a podpůrných až po problematizující a polemické. Celou diskusi v tomto čísle uzavírá shrnující reakce autorů výchozího textu. Obsah čísla najdete zde.

Nejnovější aktuality

22. října 2024

Redakce Naší řeči vyzývá k zasílání příspěvků do speciálního tematického čísla Naší řeči 4/2025, které se bude věnovat genderové problematice v češtině. Hostujícími editorkami čísla jsou Tamah Sherman a Helena Özörencik. Bližší podrobnosti naleznete na stránkách časopisu v sekci tematická...

přečíst
26. března 2025

První letošní číslo Naší řeči přináší dva články. V prvním se Vladimír Petkevič a Tomáš Jelínek zabývají aktuálně užívaným způsobem morfologické disambiguace korpusů současné češtiny řady SYN, ve druhém příspěvku Jaroslav David a Michal Místecký předkládají kvalitativní a kvantitativní pohled na...

přečíst
25. března 2025

V těchto dnech vychází publikace Antonín Mátl. Tři příspěvky k slovanské srovnávací jazykovědě, na které se podíleli Bohumil Vykypěl a Taťána Vykypělová z oddělení etymologie. Kniha pojednává o práci Antonína Mátla na poli slovanské etymologie a historicko-srovnávací jazykovědy.

přečíst
17. března 2025

Opavská pobočka Jazykovědného sdružení ČR a Ústav pro jazyk český AV ČR zvou všechny zájemce na přednášku Lucie Jílkové z oddělení stylistiky a sociolingvistiky. Přednáška s názvem Výzkum jazykové krajiny v České republice se uskuteční 18. 3. 2025 od 16:00 v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity, Masarykova třída 343/37, Opava, učebna M123.

přečíst
10. března 2025

V nakladatelství Routledge vyšla kniha Wallachian Mobility and Settlement along the Carpathian Arc. Kapitolou o jazykových karpatismech ve východomoravských dialektech do ní přispěli Vít Boček (etymologické oddělení) a Marta Šimečková (dialektologické oddělení). Bližší informace o publikaci naleznete na tomto odkazu.

přečíst