Ptydepe
V souvislosti s projevem jednoho současného politika jsem narazil na slovo ptydepe. Můžete mi vysvětlit, co znamená?
Výraz ptydepe je jedním z řídkých případů slov, u nichž můžeme s jistotou určit dobu, kdy byla v češtině užita poprvé. Ptydepe spatřilo světlo světa roku 1965 ve hře Václava Havla Vyrozumění (premiéra dramatu proběhla v pražském Divadle Na Zábradlí), přičemž ideu ptydepe – umělého jazyka – vymyslel Havlův bratr Ivan M. Havel.
Ptydepe je typ neolektu (novořeči) a podobně jako Orwellův newspeak (užitý v románu 1984) slouží politické a byrokratické moci k efektivní manipulaci s realitou a k ovládání lidí. V Havlově hře je ptydepe charakterizováno jako „jazyk syntetický, budovaný na přísně vědeckém základě, s maximálně racionální gramatikou a neobyčejně rozsáhlou slovní zásobou“, ve výsledku jde však o náhodné shluky písmen: Lagorys nabarof dy Ilja Breiský cef o abagan.
V současné češtině je ptydepe užíváno především jako označení pro politické či úřednické blábolení, které zastírá pravou podstatu věci: Toto pseudoekonomické ptydepe jsme slýchali celé desítky let; šíří se však i mimo tyto sféry, a proto v databázi Českého národního korpusu najdeme i marketingové, reklamní, či dokonce myslivecké ptydepe.
hm