>
Pozvánka na workshop Vzpomínková vyprávění jako zdroj společenské odolnosti
Pozvánka na workshop Vzpomínková vyprávění jako zdroj společenské odolnosti
Ve dnech 23.–24. 10. 2024 proběhne workshop Vzpomínková vyprávění jako zdroj společenské odolnosti, který pořádá Ústav pro jazyk český AV ČR a Historický ústav AV ČR. Akce se koná v Institutu Paměti národa v Brně. Program workshopu naleznete na webových stránkách události.
Redakce Naší řeči vyzývá k zasílání příspěvků do speciálního tematického čísla Naší řeči 4/2025, které se bude věnovat genderové problematice v češtině. Hostujícími editorkami čísla jsou Tamah Sherman a Helena Özörencik. Bližší podrobnosti naleznete na stránkách časopisu v sekci tematická...
První letošní číslo Naší řeči přináší dva články. V prvním se Vladimír Petkevič a Tomáš Jelínek zabývají aktuálně užívaným způsobem morfologické disambiguace korpusů současné češtiny řady SYN, ve druhém příspěvku Jaroslav David a Michal Místecký předkládají kvalitativní a kvantitativní pohled na...
V těchto dnech vychází publikace Antonín Mátl. Tři příspěvky k slovanské srovnávací jazykovědě, na které se podíleli Bohumil Vykypěl a Taťána Vykypělová z oddělení etymologie. Kniha pojednává o práci Antonína Mátla na poli slovanské etymologie a historicko-srovnávací jazykovědy.
Opavská pobočka Jazykovědného sdružení ČR a Ústav pro jazyk český AV ČR zvou všechny zájemce na přednášku Lucie Jílkové z oddělení stylistiky a sociolingvistiky. Přednáška s názvem Výzkum jazykové krajiny v České republice se uskuteční 18. 3. 2025 od 16:00 v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity, Masarykova třída 343/37, Opava, učebna M123.
V nakladatelství Routledge vyšla kniha Wallachian Mobility and Settlement along the Carpathian Arc. Kapitolou o jazykových karpatismech ve východomoravských dialektech do ní přispěli Vít Boček (etymologické oddělení) a Marta Šimečková (dialektologické oddělení). Bližší informace o publikaci naleznete na tomto odkazu.