> Sta a sta modrých balónků

Sta a sta modrých balónků

Mám větu K nebi se rozletělo sta a sta modrých balónků. Tvar slovesa v této větě se mi nějak nezdá. Myslíte, že je to v pořádku, nebo byste doporučili jiné řešení? 

Uvedená věta obsahuje podmět, v němž se opakuje stejný číselný výraz za účelem vyjádření velkého, blíže nespecifikovaného množství (sta a sta, stovky a stovky, miliony a miliony apod.). Toto opakování má zároveň jistou intenzifikační funkci. Shodu přísudku s podmětem v takových větách můžeme nahlížet dvojím způsobem. První možností je řídit se gramatickou formou podmětu a uplatnit shodu jako u podmětu několikanásobného. Podmět vaší věty se formálně skládá ze dvou jmen rodu středního (skloňovaných podle vzoru „město“), z nichž obě jsou v množném čísle, patřičné znění věty tedy bude: K nebi se rozletěla sta a sta modrých balónků. Druhou možností je vnímat sta a sta jako komplexní číselný výraz. V takovém případě může mít přísudek impersonální (neosobní) tvar 3. os. j. č. (rodu středního): K nebi se rozletělo sta a sta modrých balónků. Tento typ shody spíše převažuje ve textech, které lze vyhledat korpusu SYN v13: umírá sta a sta lidí; přihlíželo sta a sta pozorovatelů apod. V pořádku jsou ovšem oba typy shody. 

Pokud se podíváme do korpusu SYN v13 na některé další věty s podmětem sta a sta, nalezneme i tvary přísudku zakončené v příčestí minulém na -y, např. sta a sta zdejších lidí čekaly na práci. Toto řešení ale není gramaticky náležité. Kromě skutečnosti, že shoda u středního rodu obecně činí mnohým mluvčím i pisatelům problémy, může být toto užití ovlivněno významovým překryvem se jménem ženského rodu stovky. U podmětu stovky (a stovky) by však byl tvar zakončený na -y namístě: stovky a stovky balónků letěly. Stejně by tomu bylo i u jmen rodu mužského neživotného, např. miliony a miliony balónků letěly

jr