Jaké písmeno se píše u slova SILVESTR ve spojení slavíme SILVESTR? Učitelka vyžaduje velké písmeno.
Signálem toho, že nemůže jít o vlastní osobní jméno, je tvar 4. pádu v daném spojení. Pokud by šlo o jméno osoby, musel by být totiž užit tvar Silvestra (u životných jmen se tvary 4. pádu shodují s tvary 2. pádu). Je tedy zřejmé, že v daném kontextu jde buď o označení posledního dne v roce, nebo o oslavu konce roku, tedy o silvestrovskou zábavu. V psaní tohoto výrazu, pokud je užit v těchto významech, se výkladové slovníky češtiny neshodují. Zatímco Slovník spisovného jazyka českého (SSJČ) připouští jak podobu Silvestr, tak podobu silvestr, Slovník spisovné češtiny i Nový akademický slovník cizích slov mají jen podobu silvestr. Ještě doplňme, že ani jeden ze slovníků neuvádí u tohoto významu tvar 4. pádu. To, že se užívá i v tomto pádě tvar s/Silvestra (vedle s/Silvestr), je bezesporu dáno tím, že jde o jméno od původu životné.
Ve spojeních jako na SILVESTRA se scházíme u přátel, na SILVESTRA jezdíme na hory můžeme slovo Silvestr nahradit např. výrazem Štěpán (na Štěpána se scházíme u přátel, na Štěpána jezdíme na hory). Je zřejmé, že psaní velkého písmena u slova SILVESTR v těchto kontextech rozhodně není chybné. Mnohdy jde jen stěží rozhodnout, v kterém významu se toto slovo užívá, a proto se přikláníme k řešení uvedenému v SSJČ, a to velké písmeno psát tehdy, kdy je nezpochybnitelné, že jde o rodné jméno, a pro označení posledního dne v roce i silvestrovské zábavy připustit jak podobu s malým, tak s velkým písmenem (slavíme s/Silvestr). Toto řešení je i, jak dokládá Český národní korpus, v souladu s praxí.
Ať jste slavili s/Silvestra, nebo s/Silvestr, doufáme, že oslava byla příjemná, ničím nerušená a do nového roku všem přejeme pevné zdraví a mnoho úspěchů.
is