Oddělení vývoje jazyka
Kontakt:
Valentinská 1
110 00 Praha 1
E-mail: vyvoj@ujc.cas.cz
Čím se v oddělení zabýváme:
Oddělení vývoje jazyka se věnuje výzkumu historie českého jazyka ve dvou hlavních úkolech: lexikologicko-lexikografickém a textologicko-edičním.
Lexikologicko-lexikografický úkol je zaměřen na studium a popis české slovní zásoby doby staré (od historických počátků do konce 15. století) a střední (od 16. století do národního obrození); jeho hlavními výstupy jsou v současné době Elektronický slovník staré češtiny a Lexikální databáze humanistické a barokní češtiny.
Filologicko-ediční úkol se zabývá komplexní filologickou analýzou historických textů, jeho výstupem jsou především edice staročeských, humanistických a barokních literárních památek, a to jak ve formě knižních edic, tak ve formě edic elektronických.
Členové oddělení seznamují odbornou i laickou veřejnost se svou vědeckou prací v knižních i elektronických publikacích, v odborných i popularizačních článcích, na odborných přednáškách a konferencích, v mediálních prezentacích a také během výuky na vysokých školách.
Oddělení je také tvůrcem a provozovatelem internetových stránek Vokabulář webový, na nichž jsou publikovány výsledky vědecké práce oddělení vývoje jazyka, digitalizované primární zdroje k poznání starších vývojových fází češtiny (dobové mluvnice s odborným popisem, digitalizované dobové slovníky apod.) a také korpus staré a střední češtiny, který je průběžně lemmatizován a morfologicky značkován.
Na čem pracujeme:
Elektronický slovník staré češtiny
vedoucí úkolu: Mgr. Štěpán Šimek, Ph.D.
Projekt Elektronický slovník staré češtiny byl zahájen v roce 2005 a je zpracováván v oddělení vývoje jazyka ÚJČ AV ČR. Zachycuje slovní zásobu češtiny od počátků jejího písemného doložení do konce 15. století. Vychází z materiálu, který je shromážděn v lexikálních archivech oddělení vývoje jazyka ÚJČ.
Filologická analýza a editace památek starší češtiny
vedoucí úkolu: PhDr. Alena Černá, Ph.D.
Výzkum památek starší češtiny od jejích písemných počátků až do doby národního obrození je orientován na všechny jazykové roviny, od ortograficko-hláskoslovné až po rovinu stylu; zkoumání je zaměřeno i na mezitextové vztahy nebo translatologická témata. Podkladem pro bádání jsou zejména transkribované elektronické edice, které členové oddělení jazyka připravují na základě středověkých či raně novověkých rukopisů a starých tisků. Tyto edice tvoří zároveň materiálovou bázi pro ediční modul Vokabuláře webového, kde jsou e-edice prezentovány jako souvislé texty, a také pro korpusy staré a střední češtiny a pro databázi Diabible. Především v rámci grantových projektů jsou rovněž připravovány knižní kritické edice reprezentativních památek starší české literatury.
vedoucí úkolu: Mgr. Markéta Pytlíková, Ph.D.
Vokabulář webový je internetová aplikace, která od listopadu 2006 postupně zpřístupňuje textové, obrazové a zvukové zdroje k poznání historické češtiny, nástroje a pomůcky pro editaci historických textů nebo jejich analýzu.
Lexikální databáze humanistické a barokní češtiny
vedoucí úkolu: Mgr. Štěpán Šimek, Ph.D.
Projekt Lexikální databáze humanistické a barokní češtiny byl zahájen v roce 2005 jako reakce na volání po soustavném zpracování středněčeské slovní zásoby (z let cca 1500–1780). Základ databáze byl vytvořen digitalizací lístkové kartotéky uložené v oddělení vývoje jazyka; nyní se databáze průběžně rozšiřuje výběrovou excerpcí. Všechny záznamy jsou opatřeny několika počítačově čitelnými údaji o excerpované lexikální jednotce a jejím prameni, takže v databázi je možno vyhledávat i listovat.
Databáze má povahu materiálové sbírky, která ve výsledné podobě poslouží jako základ pro tvorbu zamýšleného slovníku humanistické a barokní češtiny, protože toto období nebylo posud lexikograficky zpracováno. Již nyní vznikají při budování databáze dílčí lexikologicky orientované studie, které autoři zveřejňují v odborných periodikách, sbornících či kolektivních monografiích. Své poznatky rovněž využívají jak při vysokoškolské výuce, tak při popularizační činnosti.
Aktuální verze je pro registrované uživatele k dispozici zde.
Pracovníci:
Mgr. Markéta Pytlíková, Ph.D.
vedoucí
Mgr. Štěpán Šimek, Ph.D.
zástupce vedoucí
Mgr. Andrea Hlaváčová Svobodová, Ph.D.
Bc. Karolína Chejnová Žampachová
Mgr. Hana Kreisingerová. Ph.D.
Mgr. Barbora Řezníčková, Ph.D. (dočasně nepřítomná)