> Oddělení jazykové kultury
Zobrazit menu

Oddělení jazykové kultury

Kontakt:

Letenská 123/4
118 00 Praha 1

Čím se v oddělení zabýváme:

Činnost oddělení jazykové kultury (OJK) vychází z konceptu teorie jazykové kultury a teorie spisovného jazyka Pražského lingvistického kroužku, opírá se však zejména o moderní sociolingvistické teorie a poznatky ze současné praxe jazykového plánování. Na těchto teoretických základech pak OJK staví své prakticky orientované aktivity, které zahrnují kodifikační činnost, jazykové poradenství a popularizaci jazyka. Jako jediné oddělení ÚJČ se OJK na rovině teoretické i praktické systematicky věnuje pravopisné a výslovnostní problematice. Odborný zájem jednotlivých členů oddělení je však mnohem širší, pracovníci OJK se věnují výzkumu a publikují odborné texty týkající se nejen otázek jazykové normy, kodifikace, ale i další lingvistické problematiky. Oddělení spolupracuje s podobnými evropskými pracovišti, která se věnují výzkumu jazykových norem, jazykovému poradenství a vytvářejí tištěné i elektronické zdroje poučení o jazyce. Tato spolupráce umožňuje mezinárodní transfer znalostí a zkvalitňování jazykověporadenských služeb. Mezi významné výsledky této spolupráce patří např. Standard jazykového poradenství.

Oddělení jazykové kultury zajišťuje provoz jazykové poradny, která poskytuje uživatelům jazyka soustavné jazykové poradenství včetně odborných jazykových expertiz. Díky této činnosti získává OJK lingvistické a sociolingvistické informace o aktuálních vyjadřovacích potřebách laických i odborných uživatelů jazyka a rovněž informace o jejich postojích k jazyku, které následně slouží jednak pro výzkum v oblasti jazykové kultury, jednak pro úplnější a přesnější popis jazyka při tvorbě jazykových příruček.

Nejznámější a širokou veřejností nejvyužívanější je Internetová jazyková příručka. Skládá se z části slovníkové, která obsahuje přes 112 000 hesel, a z části výkladové, do níž byly zařazeny výklady o jazykových jevech, na které se tazatelé jazykové poradny opakovaně ptají. Tato příručka je tak první jazykovou pomůckou svého druhu. Veřejnosti je též přístupná rozsáhlá online Databáze jazykových dotazů, obsahující tisíce odpovědí na dotazy položené jazykové poradně, či rubrika Zajímavé dotazy, nabízející výběr těch nejzajímavějších dotazů a odpovědí.

V rámci popularizační činnosti členové OJK spolupracují s řadou médií, přednášejí pro laickou i odbornou veřejnost, zapojují se do popularizačních projektů Akademie věd ČR (Otevřená věda, Jedu vědu, Pozvěte si vědce do výuky). Dále lektorují kurzy pro úřady státní správy a pro další instituce a spolupracují s Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) na přípravě a validaci didaktických testů z českého jazyka.

Oddělení jazykové kultury zaštiťuje vydávání recenzovaného vědeckého časopisu Naše řeč, který je věnován češtině jako mateřskému jazyku. Přináší studie o současné češtině, o jejím historickém vývoji, o české gramatice a slovní zásobě, pravopisu, stylistice a také spisovné varietě češtiny ve vztahu k jazykovým útvarům ostatním.

Na čem pracujeme:

Teorie a praxe jazykové kultury

Vedoucí úkolu: PhDr. Veronika Štěpánová, Ph.D.

Oddělení jazykové kultury se zabývá teorií a praxí jazykové kultury. Hlavní náplní oddělení je činnost vědecká a výzkumná. Jako jediné bohemistické pracoviště v České republice poskytuje soustavné jazykové poradenství a jazykové expertizy nejrůznějším uživatelským skupinám a permanentně tak získává informace o fungování jazyka a o aktuálních vyjadřovacích potřebách příslušníků našeho jazykového společenství. Tyto informace jsou cenným zdrojem lingvistických a sociolingvistických dat a vhodným východiskem pro teoretické studium jazyka v oblasti jazykové kultury.

Redakce časopisu Naše řeč

Naše řeč je recenzovaný vědecký časopis věnovaný češtině jako mateřskému jazyku. Vychází od roku 1916. Přináší česky, anglicky a výjimečně i slovensky psané stati nejen o češtině současné, ale i s ohledem na její vývoj, věnuje se otázkám české gramatiky a slovní zásoby, problémům pravopisu, české stylistice obecně i jazyku jednotlivých literárních děl, textové lingvistice; pozornost věnuje spisovné varietě češtiny ve vztahu k jazykovým útvarům ostatním. V popředí je vhled do otázek jazykové kultury češtiny i jazykové kultury obecně a zřetel k vývojové dynamice češtiny, k problémům úzu, normy a kodifikace. Časopis rozvíjí diskuse na aktuální jazykovědná témata. Vychází čtyřikrát do roka.

Vedoucí redaktor: Mgr. Martin Beneš, Ph.D.

Výkonná redaktorka: PhDr. Hana Mžourková, Ph.D.
Redaktoři: Mgr. Jakub Sláma, PhDr. Ivana Svobodová

Pracovníci: 

PhDr. Veronika Štěpánová, Ph.D.
vedoucí

Mgr. Martin Beneš, Ph.D.  

PhDr. Anna Černá   

Mgr. Klára Dvořáková, Ph.D.  

Mgr. Barbora Martinkovičová

PhDr. Hana Mžourková, Ph.D.

Mgr. Kristýna Nováková

Mgr. Eva Pospíšilová

PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA   

Mgr. Jitka Rosenbaumová 

PhDr. Ivana Svobodová